Ticketed Performances

HERO SLIDER - sticker free music

Free Shows

The Village Sticker – Toronto Jazz Festival

The Village

TD Village Stage

June 22
June 23
June 24
6:30PM  Aline's étoile magique
8:30PM  GEORGE
June 25
June 26
6:15 PM  Toronto Arts Foundation Breakthrough Jazz Artist Award Presentation
6:30PM  Kae Murphy Quintet    
8:30PM  Jennarie    
June 27
6:30PM  ONA feat. Robi Botos
8:30PM  Kazdoura    
June 28
6:30PM  Kelly Jefferson    
8:30PM  SHEBAD
June 29
4:30PM  Peripheral Vision
6:30PM  Bellbird    
8:30PM  The Stewart Project     
June 30

In The STREET

June 22
4:45PM  Dave Clark (Eataly)
4:45PM  Viper's Cloud (Brooks Brothers)
6:15PM  Ross Wooldridge and the Dixie Demons 4TET (The Village)
6:30PM  Dave Clark (Tokyo Smoke)
6:30PM  Viper's Cloud (Chanel)
7:45PM  Ross Wooldridge and the Dixie Demons 4TET (The Village)
June 23
4:45PM  West End Riverboat Band (Eataly)
4:45PM  Angela Pincente (Brooks Brothers)
5:45PM  Libation Street Band (The Village)
6:30PM  West End Riverboat Band (Tokyo Smoke)
6:30PM  Angela Pincente (Chanel)
7:45PM  Libation Street Band (The Village)
June 24
5:30PM  Jacob Grozhaltsan (Brooks Brothers)
5:30PM  Toots & Taps (Eataly)
5:45PM  Rider Raiders (The Village)
7:15PM   Jacob Grozhaltsan (Chanel)
7:15PM   Toots & Taps (Tokyo Smoke)
7:45PM   Rider Raiders (The Village)
June 25
5:30PM  Laranjeiras (Brooks Brothers)
5:30PM  Charlotte McAfee-Brunner (Eataly)
5:45PM  Kaiso Street Combo (The Village)
7:15PM   Laranjeiras (Chanel)
7:15PM  Charlotte McAfee-Brunner (Tokyo Smoke)
7:45PM   Kaiso Street Combo (The Village)
June 26
5:30PM  Sweet Pauly's Groove Trio (Brooks Brothers)
5:30PM  Po’Boy Jeffreys (Eataly)
5:45PM  SHH! Trio (The Village)
7:15PM   Sweet Pauly's Groove Trio (Chanel)
7:15PM  Po’Boy Jeffreys (Tokyo Smoke)
7:45PM  SHH! Trio (The Village)
June 27
5:30PM   Ross Wooldridge and the Dixie Demons 4TET (Brooks Brothers)
5:30PM   Charlotte McAfee-Brunner (Eataly)
5:45PM  A Fantastica Bateria (The Village)
7:15PM   Ross Wooldridge and the Dixie Demons 4TET (Chanel) 
7:15PM   Charlotte McAfee-Brunner (Tokyo Smoke)
7:45PM   A Fantastica Bateria
June 28
5:30PM  Viper's Cloud (Eataly)
5:30PM  Earsgang (Brooks Brothers)
5:45PM  Trash Panda Brass (The Village)
7:15PM   Viper's Cloud (Tokyo Smoke) 
7:15PM   Earsgang (Chanel) 
7:45PM  Trash Panda Brass (The Village)
June 29
4:45PM  Dave Clark (Eataly)
4:45PM  Libation Street Band (Brooks Brothers)
5:45PM  Jacob Grozhaltsan (The Village)
6:30PM  Dave Clark (Tokyo Smoke)
6:30PM  Libation Street Band (Chanel)
7:45PM  Jacob Grozhaltsan (The Village)
June 30
4:45PM  West End Riverboat Band (Eataly)
4:45PM  Toots & Taps (Brooks Brothers)
6:30PM  West End Riverboat Band (Tokyo Smoke)
6:30PM  Tamar Ilana Flamenco Trio (Kiton)
6:30PM  Toots & Taps (Chanel)
7:45PM  Tamar Ilana Flamenco Trio (The Village)
OLG Grove Sticker – Toronto Jazz Festival

OLG Grove

TD Main Stage

June 21
June 22
3:00PM  Big Band Slam - Father John Redmond Stage Band
3:30PM Community Music Schools of Toronto
4:15PM  Big Band Slam - Bishop Allen Varsity Jazz Band
4:45PM Community Music Schools of Toronto
5:30PM  Big Band Slam - The Woodlands Senior Jazz Band
6:00PM Community Music Schools of Toronto
6:45PM The U.S. Air Force Band's Airmen of Note 
8:45PM  Kellylee Evans
June 23
Sunday Lime - an immersive evening of Afro-Caribbean music and dance, curated by Joy Lapps:

4:30PM  New Dimension Steel Orchestra (performance)
6:00PM  New Dimension Steel Orchestra (workshop)
7:00PM  Roshane Wright and the Rosh Riddims Band
8:45PM  Kirk Diamond and The Movement Of Ahryel
June 24
June 25
Cuban night, curated by Hilario Duran:

5:30PM  Alexis Baro Quintet
6:40PM  Danae Olano Trio
7:50PM  Marta Elena Sextet
9:00PM  Hilario Duran Cuntumbao
June 26
June 27
Co-presented by Uma Nota Culture:

6:30PM  Maracatu Mar Aberto
8:00PM  Bruno Capinan  
9:15PM  AIZA
June 28
Co-presented by International Indigenous Music Summit:

6:30PM  Hayley Wallis
8:00PM  Ila Barker
9:15PM  Sebastian Gaskin
June 29
June 30
Gospel at the Grove, curated by Darren Hamilton and Karen Burke:

4:00PM  University of Toronto Faculty of Music Gospel Choir
5:00PM  York University Gospel Choir
6:00PM  NIFTY CHRISTIAN
7:00 PM  Toronto Mass Choir
8:45PM  Adi Oasis

OLG Lounge

June 21
6:00PM  Michael Williams
8:00PM  Michael Williams 
June 22
8:00PM  DJ Grouch
June 23
5:15PM   DJ Lady Q
5:30PM  Dancehall with Edz Gyamfi
6:30PM  DJ Lady Q
8:00PM  DJ Lady Q
June 24
6:00PM  DJ John Kong
8:00PM  DJ John Kong 
June 25
6:20PM  Juana GoGo
7:30PM  Juana GoGo
8:40PM  Juana GoGo
June 26
6:00PM  Shaunt Raffi
7:45PM  Shaunt Raffi
June 27
6:00PM  Jerus Nazdaq
7:15PM   Jerus Nazdaq 
8:45PM  Jerus Nazdaq 
June 28
6:00PM  Classic Roots
7:15PM   Classic Roots
8:45PM   Classic Roots
June 29
4:15PM  G L O W Z I
6:15PM  G L O W Z I
8:15PM  G L O W Z I
June 30
8:00PM  DJ Nico

Sponsor Ad

The Concert Hall

THE CONCERT HALL

late
night
Jam

the official festival Late Night jam
10 Pm every night

Proof Bar:
Official Festival Jam
AT THE ROYAL SONESTA HOTEL

The Pilot

club
series

Other great jazz concerts happening
in the city!

JAZZ BISTRO

June 21
7PM & 9:30PM - LaBarbera / Pilc
June 22
7PM & 9:30PM - LaBarbera / Pilc
June 23
8PM - Jill Barber (co-presented with Toronto Jazz Fest)
June 24
8PM - Jill Barber (co-presented with Toronto Jazz Fest)
June 25
7PM & 9:30PM - The Patrick Smith Quintet 
June 26
7PM & 9:30PM - The Ewen Farncombe Trio  
June 27
7PM & 9:30PM - Colin Hunter & The Joe Sealy Quartet
June 28
7PM & 9:30PM - SuperBlue: Kurt Elling & Charlie Hunter (co-presented with Toronto Jazz Fest)
June 29
7PM & 9:30PM - SuperBlue: Kurt Elling & Charlie Hunter (co-presented with Toronto Jazz Fest)
June 30
7PM & 9:30PM - Laura Anglade 

THE REX HOTEL

June 19
8:30PM - Nate Wood "fOUR"
June 20
8:30PM - Nate Wood "fOUR"
June 21
5:30PM - Devin Patten’s Standards Quartet
8:30PM - Nate Wood "fOUR"
June 22
2:00PM - Carandang / Pincente Jazz Orchestra
5:30PM - Michael Eckert’s The Neon Eagle
8:30PM - Nate Wood
June 23
5:30PM - Paul Reddick Blues
8:30PM - Roberto Occhipinti Quartet 
June 24
5:30PM - Peter hill quintet
8:30PM - John MacLeod's Rex Hotel Orchestra
June 25
5:30PM - Elena Kapeleris Quintet
8:30PM - Huntertones (co-presented with Toronto Jazz Fest)
June 26
5:30PM - JV’s Boogaloo Squad
8:30PM - Huntertones (co-presented with Toronto Jazz Fest)
June 27
5:30PM - Lester McLean Trio
8:30PM - Allison Au Quartet
June 28
5:30PM - Devin Patten’s Standards Quartet
8:30PM - Allison Au Quartet
June 29
2:00PM - Dan Bodanis Big Band
5:30PM - Emily Schultz
8:30PM - Allison Au Quartet
June 30
5:30PM - Paul Reddick Blues
8:30PM - Mike DeiCont Trio